⚠️ Увага! Задля протидії шахрайству ми публікуємо перелік офіційних ресурсів Юридичної компанії “Звільнимо”
ПЕРЕГЛЯНУТИ ПЕРЕЛІК РЕСУРСІВ

Замовити зворотній дзвінок

Анексія Криму, війна на Донбасі й коронавірусна пандемія сильно похитнули економічний стан як окремих громадян, так і всієї України в цілому. Ця ситуація вплинула на всі процеси в країні, включаючи та кредитні відносини між фінансовими установами та їх боржниками. У багатьох громадян просто немає можливості розрахуватися за своїми кредитними зобов’язаннями. У зв’язку з цим у позичальників виникає питання, чи можливо списання боргів державою.

Як відбувається списання боргів державою

Україна займає передову позицію в Європі за часткою прострочених позик. Така ситуація псує статистику фінансових установ і призводить до необхідності збільшення резервів. Крім того, у сотень тисяч жителів країни є боргові зобов’язання, з якими вони не можуть впоратися.

Як результат, було розроблено механізм вибачення позик. На жаль, списання боргів державою не передбачається. Країна не бере себе зобов’язання позичальника в разі неможливості клієнтом виплатити кредит. Внодночас існують і інші шляхи вирішення виниклої проблеми, при цьому всі нюанси процесу вибачення кредитів регламентуються нормативною документацією, що робить таку процедуру цілком законною.

Списання боргів державою: альтернативні шляхи вирішення проблеми

Перший варіант вирішення проблеми – це витікання періоду, під час якого банк або МФО можуть стягнути з позичальника кошти. Термін позовної давності за кредитними зобов’язаннями становить 36 місяців. Якщо клієнт не переводив на рахунок фінансової організації гроші 3 роки, а також не підписував ніяких договорів, борг можуть пробачити.

Важливо! Навіть по закінченню 3-річного періоду банк може ініціювати додаткові перевірки та намагатися стягнути кошти за допомогою інших методів. У такій ситуації краще звернутися до юриста, який підкаже, як правильно діяти.

Другий спосіб – втрата працездатності через інвалідність. У разі наявності поліса відповідальність за виплату позики візьме на себе страхова компанія. При цьому враховуйте, що страховка – часто обов’язкова умова оформлення кредиту (хоча вона і призводить до додаткових витрат).

Третій варіант – банкрутство. Така процедура дає можливість або списати, або реструктуризувати борг на тривалий період (до 5 років для споживчих позик або до 10-15 років для іпотеки). Щоб оголосити себе неплатоспроможним, необхідно відповідати таким пунктам:

  • борг перевищує 30 мінімальних зарплат;
  • немає майна, яке можна заарештувати, а потім продати з метою покриття позики;
  • за останні 2 місяці виплати по кредиту були відсутні (або становили до 50% від необхідної суми);
  • поточного доходу для погашення позики недостатньо.

Списання боргів державою сучасним законодавством не передбачається, хоча є й інші механізми, що дозволяють позбутися від кредитних зобов’язань. Вийти з ситуації, що склалася можна в результаті закінчення терміну позовної давності, інвалідності або завдяки ініціації банкрутства. Незалежно від конкретного випадку й обраного інструменту, перед початком процесу важливо отримати юридичну консультацію – допомога досвідченого фахівця дозволить домогтися максимально вигідних позичальнику умов.