⚠️ Увага! Задля протидії шахрайству ми публікуємо перелік офіційних ресурсів Юридичної компанії “Звільнимо”
ПЕРЕГЛЯНУТИ ПЕРЕЛІК РЕСУРСІВ

Замовити зворотній дзвінок

Раніше процедура банкрутства була доступна лише юридичним особам, але зараз нею може скористатися кожен. Це вихід для людей, котрі опинилися у складній фінансовій ситуації, яким не вистачає коштів для внесення виплат за кредитами.

Особливості процедури

Банкрутство фізичних осіб в Україні стало можливим із 2019 року (його можуть скорочено називати Кодексом про банкрутство). Відповідно до визначення, боржник – це особа, яка не має можливості виплатити кредити, у яких настав термін виконання.

Людина має подати заяву, декларацію та документ, що підтверджує особу до Господарського суду. Після цього суддя призначить арбітражного керуючого, який займатиметься веденням справи та розпочне розробку плану реструктуризації.

Закон про банкрутство

В Україні почав діяти спеціальний закон про банкрутство. Його прийняли, щоб знизити кількість випадків шахрайства. Це пов’язано з тим, що іноді позичальники спочатку не планують повертати запозичені гроші та шукають лазівки, які дозволять ухилитися від своїх зобов’язань перед кредиторами.

Нове у банкрутстві фізосіб дає багато переваг:

  • порядок ініціювання спростився;
  • встановили новий порядок голосування на зборах кредиторів;
  • термін розгляду справ став коротшим

Весь норматив складається із чотирьох книг, одна з яких присвячена відновленню платоспроможності фізичних осіб. Порядок дій ідентичний і фізичної особи, й у ФОП. Але займатися цим самостійно непросто, тому можна скористатися за допомогою юридичної компанії «Звільнимо».

Основні умови

Цю процедуру можуть ініціювати громадяни, розмір боргу яких перевищує 30 мінімальних зарплат на момент звернення (на листопад 2021 року це 180 тис. грн), пені та штрафи не враховуються.

Також необхідна постанова, що підтверджує відсутність майна, яке можна стягнути або воно перебуває під заставою. Якщо людина не може виплачувати кредит на машину, ця ситуація теж підпадає під цю вимогу. Також боржник не повинен притягатися до кримінальної чи адміністративної відповідальності.

Якщо є загроза втрати платоспроможності, неспроможність також можна ініціювати. Але важливо, щоб обставини були досить вагомими для суду. Наприклад, наявність медичного висновку та необхідність вносити великі суми на оплату лікування, втрату працездатності на тривалий час або отримання інвалідності. Вартість банкрутства фізичних осіб залежить від розміру заборгованості, обтяжливих обставин, майна.

Реструктуризація

Реструктуризація – це спроба знайти компроміс із кредиторами. В результаті людина отримує відстрочку, списання частини суми, продовження строку оплати, прощення пені чи штрафів. Іноді залучають гарантів або вдаються до оплати третіми особами. Можливе і залучення Центру зайнятості та програм, які займаються працевлаштуванням та перекваліфікацією.

Звичайно, кредиторам найвигідніша реструктуризація, а не списання. Але на даному етапі можна домогтися вибачення штрафів або пені. Є ймовірність того, що частину майна боржника буде продано.

На наступному етапі суд ухвалює рішення про визнання людини банкрутом або закриває справу. Стверджують ліквідаційну масу – майно, рахунок якого погасять частину заборгованості.

Які борги не можна списати

Списування не підлягають борги:

  • за аліментами;
  • ЄСВ, який мають сплачувати фізичні особи-підприємці;
  • компенсація шкоди, що призвела до каліцтв або смерті.

До того ж необхідно спочатку виплатити перераховані заборгованості, щоб ініціювати процедуру.

Наслідки

Наступні 5 років фізособа стикатиметься з певними наслідками. Протягом трьох років після визнання фінансової неспроможності ділова репутація людини вважатиметься бездоганною. Він не зможе отримати кредит, працювати адвокатом, нотаріусом чи у сфері фінансового моніторингу.

Протягом п’яти років необхідно повідомляти про свій статус поручителям, потенційним кредиторам або за заставі власності. Це може спричинити труднощі при здійсненні певних угод.

Фізособа неминуче втрачає частину майна. Арбітражний управляючий проведе інвентаризацію, вивчить вимоги кредиторів, організує із нею збори та відкриє рахунок зарахування коштів від продажу власності. Незайманим залишається майно, визнане неліквідним чи необхідне забезпечення основних потреб сім’ї.

Також у громадянина залишиться житло, якщо воно єдине. Його площа має бути не більше 60 м2 для квартири та 120 м2 для приватного будинку. Залишаються недоторканими рахунки у пенсійному фонді та соціальному страхуванні. Власність родичів теж недоторканна, але якщо вони бажають, можуть зробити частину виплати з реструктуризації.