⚠️ Увага! Задля протидії шахрайству ми публікуємо перелік офіційних ресурсів Юридичної компанії “Звільнимо”
ПЕРЕГЛЯНУТИ ПЕРЕЛІК РЕСУРСІВ

Замовити зворотній дзвінок

З 2019 року процедура банкрутства стала доступною для громадян України. Оголошення себе неплатоспроможним практично не накладає обмежень, а завдяки нестрогим критеріям запустити процес можуть близько 1000000 жителів країни. Єдине, багато позичальників цікавляться, чи можливо банкрутство фіз осіб, якщо є квартира, а також що буде з такою нерухомістю.

Як проходить банкрутство фіз осіб, якщо є квартира

Виходячи з типу та особливостей нерухомості, існують різні варіанти подій. Коли квартира є єдиним житлом, конфіскувати її не можливо. Якщо мова йде про іпотеку, а майно виступає в ролі застави, доступний тільки один варіант – реструктуризація позики. Позику можуть розбити аж до 15 років, при цьому процентна ставка не перевищуватиме середньої по депозитах в країні +1% (+ 3%, коли площа житла перевищує 60 м2). Додатково ставку можна знизити, домовившись з фінансовою установою. Якщо квартира не є запорукою, при цьому таке житло для боржника і його сім’ї єдине, нерухомість не входить до ліквідаційної маси, тому заарештувати та продати її не можна.

При ініціації банкрутства в разі наявності кількох квартир, тільки одна залишається у власності у боржника. Решта ліквідне майно продається через аукціон. Такий процес досить тривалий і складний, тому бажано проконсультуватися з юристом. Крім того, залучення професіоналів, які займаються питаннями списання кредитних зобов’язань, дає можливість мінімізувати збитки.

Наслідки банкрутства фіз осіб, якщо є квартира

За результатами такого процесу можна:

  • списати позика;
  • реструктурувати позику на термін від 10 до 15 років;
  • припинити психологічний тиск з боку співробітників колекторських компаній;
  • зняти заборони щодо виїзду за межі країни.

Але передбачуваним банкрутам також важливо враховувати й що діє обмеження. Перш за все, арешту та подальшого продажу підлягає практично все ліквідне майно. Крім того, банкруту необхідно 60 місяців сповіщати банки й мікрофінансові організації про неплатоспроможність при підписанні договору кредиту або поручительства, а його репутація не може вважатися бездоганною протягом 3 років після завершення процесу. Можливість арешту і продажу майна залежить від особливостей ситуації, що склалася.

Банкрутство фіз осіб, якщо є квартира: чи варто вдаватися до такого інструменту

Після оновлення Кодексу про процедуру банкрутства у 2019 році, оголосити себе неплатоспроможним стало набагато простіше. При цьому українське законодавство відрізняється високою лояльністю до позичальників. Ніяких істотних обмежень на банкрутів не накладаються, якщо ж у володінні боржника є квартира, існує навіть можливість зберегти її. При іпотечному кредитуванні банкрутство дозволяє реструктурувати позику на максимально вигідних умовах, а коли нерухомість не є запорукою, при цьому таке майно виступаємо єдиним житлом, стягнути її кредитор не може. Таким чином, банкрутство фізичних осіб, якщо є квартира, не завжди веде до фінансових втрат. Залучення досвідченого юриста в ході відновлення платоспроможності дає можливість і борги списати, і нерухомість зберегти.