⚠️ Увага! Задля протидії шахрайству ми публікуємо перелік офіційних ресурсів Юридичної компанії “Звільнимо”
ПЕРЕГЛЯНУТИ ПЕРЕЛІК РЕСУРСІВ

Замовити зворотній дзвінок

Банкрутство – це процес, що дозволяє відновити платоспроможність боржника шляхом списання кредитних зобов’язань. Така процедура стала доступною ще у 2019 році, при цьому багато позичальників бояться її через страх втрати нерухомості. Перш ніж відмітати варіант оголошення себе неплатоспроможним, слід чітко розуміти, як проходить банкрутство фіз осіб з єдиним житлом, а також в яких випадках кредитори можуть заарештувати майно.

Чи можуть забрати єдине житло при банкрутстві фізичних осіб

Якщо під час процедури банкрутства позику не вийшло реструктурувати, починається етап погашення кредитних зобов’язань. Для цього використовується цінне майно боржника, яке продається через аукціон, після чого отримані кошти зараховуються в рахунок позики. При цьому є кілька винятків, які не входять до ліквідаційної маси:

  • єдине житло, де проживає боржник або його сім’я – мова йде про квартири до 60 м2 (або до 13,65 м2 на кожного члена сім’ї), а також про будинки до 120 м2, при цьому нерухомість не повинна виступати об’єктом забезпечення;
  • кошти на рахунках пенсійних фондів і фондів соцстрахування.

Важливо! У ряді випадків банки та МФО вживають заходів, пов’язані з переселенням або виселенням позичальника. У більшості ситуацій такі дії незаконні, при цьому залучення юриста дозволить зберегти житло.

Як проходить банкрутство фіз осіб з єдиним житлом

Оголосити себе банкрутами можуть особи, чий борг перевищує 30 мінімальних заробітних плат. При цьому така процедура підходить як для нових позичальників, так і для людей, які оформили іпотечні валютні кредити. При наявності у потенційного банкрута житла, слід розглядати дві ситуації:

  • Нерухомість виступає заставою. Єдиний можливий варіант – мирне вирішення справи. Позику реструктуризують на 10 або 15 років під дуже вигідні відсотки. Максимальна ставка становить середню по депозитах в країні плюс 1% (плюс 3%, якщо мова йде про нерухомість понад 60 м2 для квартир, а також понад 120 м2 для приватних будинків). За домовленістю з банком відсотки можуть зменшити. Якщо реструктурувати позику не виходить, банкрутство фізичних осіб з єдиним житлом неможливо, а процедура стягнення кредиту буде проходити у звичайному порядку.
  • Нерухомість не виступає заставою. Якщо позичальник з сім’єю не проживає в такому будинку або квартирі постійно, майно заарештують. Коли нерухомість є єдиною житлоплощею, її не включають до ліквідаційної маси. В результаті позичальник зберігає право власності над квартирою або будинком.

Процедура банкрутства фіз осіб з єдиним житлом дещо відрізняється від звичайного оголошення неплатоспроможності боржника. У такій ситуації у кредиторів часто відсутня можливість стягнути майно в рахунок позики. Якщо мова йде про іпотечні кредити, під час процедури банкрутства розробляється план реструктуризації позики на тривалий термін, коли ж будинок або квартира не виступають запорукою, їх не включають до ліквідаційної маси. При цьому банки та МФО часто затягують процес відновлення платоспроможності шляхом ініціації додаткових перевірок. Розв’язувати проблему можна шляхом залучення юрисконсульта з питань банкрутства, який допоможе не тільки списати борги, але і зберегти єдине житло.