fbpx

Як правильно розпочати процедуру банкрутства фізичної особи в Україні?

Потрапили в боргову халепу, а банки та кредитори вже дихають вам у потилицю? Не поспішайте впадати у відчай. Українське законодавство передбачило для боржників легальний спосіб вибратися з фінансової пастки. Кодекс України з процедур банкрутства (далі — Кодекс) дозволяє фізичним особам та ФОП офіційно підтвердити свою неплатоспроможність, заморозити нарахування штрафних санкцій і, найголовніше, закрити питання проблемних заборгованостей.

Банкрутство — це не довічне клеймо, а законний механізм, який дає змогу навести лад у своєму грошовому обігу та уникнути довічного статусу «вічного боржника». Важливо розуміти, що єдиним суб’єктом, який має право ініціювати процедуру, є сам позичальник. Ні банк, ні колектори не можуть примусити вас звернутися до суду. Однак, якщо сума зобов’язань перевищує 30 мінімальних зарплат, а платоспроможність пішла в круте піке, вам і самим доцільно скористатися цим інструментом Кодексу.

Отримайте безкоштовну консультацію

Умови для відкриття провадження у справі про банкрутство

Суд не візьметься за вашу справу про неплатоспроможність без вагомих причин. Стаття 115 Кодексу України чітко вказує, в яких випадках можна розпочати процес:
  1. Два місяці поспіль ви ігноруєте більше 50% щомісячних платежів по кожному кредитному зобов’язанню або іншому виду заборгованості.
  2. У боржника відсутнє майно, що підлягає стягненню. Судовий виконавець вжив заходів до його розшуку, але безуспішно.
  3. Є ознаки наближення настання повної неплатоспроможності, що виражається в об’єктивній неможливості виконання зобов’язань в осяжному майбутньому.
Але не все так просто. Навіть якщо у кредитора є неспростовні докази вашої заборгованості, він не може ініціювати банкрутство — це ваше право і ваша ініціатива. Зате після відкриття справи суд ставить запірний кран: борг фіксується, а нові штрафи та відсотки перестають капати. Зверніть увагу, що до реєстру потрапляє тільки основна сума боргу і відсотки, нараховані до подачі заяви. Пеня та інші санкції залишаються поза розрахунком.

Які документи потрібні й навіщо

Для того, щоб суд розглянув заяву про визнання вас банкрутом, необхідно докласти значний пакет документів. Нижче наведено короткий перелік ключових паперів (кожен пункт, звісно, повинен бути підтверджений відповідними довідками та копіями):
  • документи, що посвідчують особу, а також статус (якщо ви є фізичною особою-підприємцем);
  • список усіх кредиторів і боржників із зазначенням сум претензій і реквізитів;
  • опис і підтвердження права власності на майно (у тому числі заставлене, обтяжене тощо);
  • інформація про банківські рахунки, електронні гаманці та депозити;
  • інформація про місце роботи, копія трудової книжки (за наявності) та декларація про майновий стан;
  • документи, що підтверджують авансовий платіж винагороди менеджеру з реструктуризації;
  • пропозиції щодо реструктуризації боргу (проєкт плану).
Зібравши всі документи, ви подаєте їх до господарського суду разом із заявою про банкрутство. Наступний крок — розгляд справи, призначення керуючого реструктуризацією та розробка плану погашення ваших зобов’язань. На практиці почати процедуру банкрутства самостійно складно, а в низці випадків практично неможливо. Щоб оцінити свої шанси та перспективи, записуйтеся до нас на безкоштовну консультацію.

Отримайте безкоштовну консультацію