- 25.09.2024
- Блог
- 559 Переглядів
Якщо людину починає цікавити Кодекс України з процедур банкрутства, це ніколи не відбувається без вагомої причини. Економічні труднощі, втрата бізнесу або особисті борги — все це може призвести до пошуку рішень, які раніше здавалися далекими й непотрібними. Щойно заборгованість за позиками перевищує можливості їхнього погашення, перестаєш повноцінно жити та мріяти, втрачаєш здоровий сон і відчуваєш себе в полоні безвихідної ситуації. Однак українське законодавство передбачає легальний механізм виходу з лабіринту неоплачених рахунків і зобов’язань.
Кодекс процедур банкрутства — це не просто сухі статті та параграфи, а шанс на новий старт, що потребує розуміння та відповідального підходу. З його допомогою система надає інструменти для перезавантаження і звільнення від тягаря непосильних боргів.
Отримайте безкоштовну консультацію
Що таке Кодекс України з процедур банкрутства
Звід статей, що визначає Кодекс з процедур банкрутства (КУзПБ), встановлений на основі документа 2597-VIII, дійсного від 2019 року. Він регламентує засади та особливості відновлення платоспроможності юридичної особи-банкрута або визнання її фінансово збанкрутілою з метою врегулювання відносин, пов’язаних із задоволенням вимог стягувачів, а також поновлення платоспроможності фізичних осіб.
Проєкт № 8060, зачатий у надрах Верховної Ради 26 лютого 2018 року, пройшов довгий і тернистий шлях. Після нелегких пологів через слухання в Комітеті з питань економічної політики, він, нарешті, побачив світ у першому читанні 20 березня того ж року. Однак хрещення вогнем і остаточне затвердження чекало на нього лише 18 жовтня. І тільки 15 квітня 2019-го, після довгих роздумів, тодішній Президент Порошенко надав законопроєкту офіційного статусу, поставивши на ньому свій підпис. Ще через пів року, 21 жовтня 2019 року, він набув чинності. Так в Україні з’явився кодекс про процедуру банкрутства, який наразі охоплює 138 статей, викладених у чотирьох книгах.
Книга Перша. Загальна частина:
- Частина №_I. Основні положення.
Книга Друга. Арбітражний керуючий:
- Частина №_I. Розпорядник майна.
- Частина №_II. Асоціація арбітражних керуючих, яка регулюється самостійно.
Книга Третя. Банкрутство юридичних осіб:
- Частина №_I. Провадження у справах про неплатоспроможність.
- Частина №_II. Управління майном боржника.
- Частина №_III. Санаційні заходи для боржника.
- Частина №_IV. Ліквідаційний процес.
- Частина №_V. Реалізація майна в межах банкрутства.
- Частина №_VI. Закриття справи про фінансову неспроможність.
- Частина №_VII. Специфіка розгляду справ щодо банкрутства окремих груп боржників.
- Частина №_VIII. Процедури, пов’язані з банкрутством за участі іноземних елементів.
Книга Четверта. Відновлення платоспроможності фіз. осіб:
- Частина №_I. Основні положення.
- Частина №_II. Початок справи про неплатоспроможність.
- Частина №_III. Програма реструктуризації проблемної заборгованості позичальника.
- Частина №_IV. Оголошення боржника банкрутом та застосування процедури погашення боргів.
- Частина №_V. Наслідки завершення справи про неможливість погашення боргів.
- Частина №_VI. Особливості розгляду справ щодо неплатоспроможності окремих фізосіб.
Кодексом України з процедур банкрутства досягнуто дотримання прав усіх сторін процесу на кожному з етапів. Удосконалення аукціонного механізму продажу майна спрямоване на те, щоб покупці отримували чіткі гарантії власності, а конкуренція підвищувала ціну активів. Важливою частиною КУзПБ є врегулювання питання платоспроможності фізичних осіб, які потрапили в скрутні фінансові обставини, створюючи для них реальні механізми повернення до нормального життя без боргів і колекторів з державною підтримкою.
Щоправда, домогтися визнання себе банкрутом самостійно — все одно що лікувати зуб без анестезії. Боляче, довго і результат не гарантований. Ось чому краще, а часто навіть дешевше, скористатися допомогою кваліфікованого юриста.
Чим корисний і унікальний Кодекс України з процедур банкрутства
Цей Кодекс став справжнім проривом у сфері банкрутства. Він:
- спростив процедури, зробивши їх доступнішими для всіх, особливо фізичних осіб, адже до 2019 року визнати себе неплатоспроможними фактично могли тільки великі компанії;
- виключив можливість безкарного ухилення від боргів для недоброчесних осіб, водночас полегшивши можливість людям, які дійсно цього потребують, довести свою вразливість, позбувшись штрафних відсотків і переслідування колекторів;
- об’єднав мирові угоди та санацію в єдину ефективну процедуру;
- посилив захист прав кредиторів і дебіторів;
- прискорив розгляд справ;
- зробив продаж майна прозорим і конкурентним;
- забезпечив стабільність укладених угод;
- дозволив зберегти багато працюючих підприємств.
Крім того, фізичним особам Кодекс України з процедур банкрутства дав можливість повністю відновити платоспроможність, уникнувши непомірного тягаря боргів, який часто призводить до соціальної деградації та зниження економічної активності. Він гарантує збереження майна для забезпечення гідного життя, а також скасував мораторій на стягнення заборгованості в іноземній валюті.
Кодекс з процедури банкрутства дозволяє більш справедливо розподілити відповідальність між боржниками та кредиторами, не допускаючи надмірного тиску на дебітора.
Застосування норм КУзПБ
Сьогодні Кодекс законів про банкрутство однаковою мірою захищає боржників і кредиторів. Головне — грамотно ним скористатися, а це неможливо без кваліфікованого юридичного супроводу. На щастя, така послуга коштує не так дорого, тому звернутися за нею може кожен. Принаймні ніщо не заважає записатися до нас на безоплатну консультацію, щоб зрозуміти, як працює Кодекс про банкрутство фізичних осіб, що потрібно для початку провадження у справі та скільки це коштуватиме у вашому конкретному випадку.