fbpx

Інфляція в Україні у вересні пришвидшилася до 24,4%

coins-ge038ecb55_1920

Національний банк України оприлюднив місячний макроекономічний та монетарний огляд.
Згідно з ним споживча інфляція пришвидшилася до 24,4%.

Причини цілком зрозумілі: війна та тимчасова окупація наших територій. Плюс порушення ланцюгів постачання і руйнування виробництв. А ще скорочення пропозицій товарів та послуг і збільшення витрат на виробництво.

В принципі, легше назвати те, що в Україні поки що не подорожчало. Це тарифи на послуги ЖКГ, — вони не суттєво відрізняються від торішніх. Проте стрімко зросла ціна на, зокрема, алкогольні напої. Основною причиною тут є збільшення виробничих витрат на енергію, сировину й тару. Також пришвидшувалося подорожчання тютюну і товарів для паління.

Аналогічна картина і з низкою продуктів харчування. Тут знову-таки основна причина — це зростання витрат на їх виробництво і постачання. У деяких бізнесах, як, приміром, по м’ясній продукції, доводилося обмежувати пропозиції. А у деяких підскочила вартість
імпорту. Тут фахівці виділяють зокрема рис, цитрусові, банани.

Завдяки подешевшанню нафти та стабілізації логістики зростання цін на пальне пригальмувалося.

В Україні врожай збирається і транспортується. Якби не війна, то показники вважалися би поганими. Проте враховуючи обстріли, вимушену зміну (і як результат — подовження) багатьох транспортних маршрутів — все чудово.

Сезонне пожвавлення економіки потягнуло за собою й пожвавлення ринку праці. Зараз кількість претендентів на одну вакансію стала меншою. Але це ситуативна історія, яка, на жаль, не впливає глобально на збільшення доходів українців.